Trwa nabór do Lekcji Obywatelskich

Pomysły są ważniejsze od pieniędzy / fot. J. Rzechanek
2018-08-23 - 2018-09-12
województwo śląskie

Uczniowie dwudziestu szkół ponadgimnazjalnych już we wrześniu wezmą udział w Lekcjach Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nie tylko dowiedzą się jak funkcjonują samorządy, ale też stworzą własny oddolny projekt ekologiczny. Rekrutacja szkół właśnie ruszyła.

Nauczyciele i warsztatowcy, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską - także w wymiarze praktycznym - wyjaśnią młodym mieszkańcom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczą też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom.

Młodzi uczestniczyć będą też w warsztatach tworzenia autorskich projektów ekologicznych, których zwieńczeniem będzie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”. W tym roku ponownie nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”.

Podsumowaniem lekcji będzie wielki finał konkursu, na którym młodzi przedstawią autorskie pomysły na ekologiczne inicjatywy. Szkoły, które staną na podium, będą mogły je zrealizować. Otrzymają na to 2 tys. zł oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel.

Aby wziąć udział w Lekcjach Obywatelskich, należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy (zał. nr 1) wraz z oświadczeniami (zał. nr 2 i 3)  na adres konkurs@lekcjeobywatelskie.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 12.09.2018r.

Do projektu zostanie zakwalifikowanych 20 szkół z terenu województwa śląskiego, w tym po 4  szkoły z  subregionu  północnego, południowego i zachodniego oraz 8 szkół z subregionu centralnego, które zgłoszą się jako pierwsze (decyduje kolejność zgłoszeń).

Szczegółowe informacje na temat lekcji można znaleźć w załączonym regulaminie.

 

Wszelkich informacji udzielają:

Wydawnictwo Ka s.c.

tel.:  32 390 00 39

e-mail: konkurs@lekcjeobywatelskie.pl

 

Urząd Marszałkowski - Wydział Komunikacji Społecznej

tel.: 32 77 40 150

e-mail: turozmawiamy@slaskie.pl

 

Załączniki

Galeria zdjęć Pomysły są ważniejsze od pieniędzy / fot. J. Rzechanek Plakat Lekcje Obywatelskie

data: 2018-08-23