Trwa nabór do drugiej edycji Lekcji Obywatelskich

Lekcje Obywatelskie 2016 / fot. J. Rzechanek
2017-09-11 - 2017-09-22
województwo śląskie

Już 11 września rusza nabór do drugiej edycji Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Marszałek  Wojciech Saługa zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa  do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach, których celem jest edukacja młodzieży w zakresie samorządności, wiedzy o regionie, budowy podstaw społeczeństwa obywatelskiego oraz świadomości ekologicznej.

- Jestem przekonany, że Lekcje Obywatelskie pozwolą młodzieży pogłębić nie tylko wiedzę na temat samorządu i  regionu, ale przede wszystkim umożliwią w praktyce podjęcie realnych inicjatyw oddolnych, dając im przedsmak realnego zaangażowania się i wpływu na życie publiczne. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie „Eko Śląskie”, liczymy więc na ciekawe, oryginalne projekty młodych ludzi mające na celu poprawę jakości powietrza w naszym regionie – mówi Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego.

Do projektu zostanie zakwalifikowanych 25 szkół z terenu województwa śląskiego, w tym po 5  szkół z  subregionu  północnego, południowego i zachodniego oraz 10 szkół z  subregionu centralnego, które zgłoszą się jako pierwsze (decyduje kolejność zgłoszeń).

Zajęcia podzielone są na trzy – 45 minutowe lekcje prowadzone przez profesjonalistów w formie ciekawego wykładu i kreatywnych warsztatów. Podczas pierwszej godziny uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi samorządności oraz historii i geografii regionu. Druga godzina pozwoli zapoznać się  z mechanizmami przygotowania budżetu obywatelskiego/inicjatywy oddolnej,  co da szansę na wypracowanie pomysłu na autorski projekt o charakterze ekologicznym. W czasie  trzeciej godziny młodzież pozna narzędzia marketingowe umożliwiające im przygotowanie podstaw kampanii promocyjnej zachęcającej do głosowania na dany projekt.

Ostatnim  – integralnym – etapem lekcji obywatelskich jest udział uczniów w konkursie „Nasz pomysł na EKO Śląskie”.  Wypracowane podczas lekcji  projekty ekologiczne, wzbogacone działaniami promocyjnymi, będą rywalizować o uznanie komisji konkursowej. Autorzy sześciu  najlepszych  projektów zostaną zaproszeni wraz z klasą do finału konkursu mającego miejsce w grudniu br. w Katowicach. W finale uczniowie „na żywo” przedstawią swój projekt wraz z kampanią promującą oraz wezmą udział w quizie wiedzy o samorządności i  regionie.

Zwycięskie klasy otrzymają nagrody pieniężne, a uczniowie indywidualne nagrody rzeczowe!

Nagroda za I miejsce dla  całej klasy to  3 000 zł oraz bony upominkowe  dla członków 3 osobowej drużyny - po 100 zł każdy.

Nagroda za II miejsce – 2 000 zł

Nagroda za III miejsce – 1 500 zł

Miejsca IV,V i VI – nagroda po 1 000 zł

 

Szkoły zainteresowane udziałem w Lekcjach Obywatelskich prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: biuro@fundacja.katowice.pl w temacie wpisując hasło „LEKCJE OBYWATELSKIE 2017”.

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 22.09.2017r.

 

Wszelkich informacji udzielają:

Fundacja Viribus Unitis - Michał Witas

Telefon/fax -  32 20 91 702

Tel. komórkowy  +48 502 769 474

mail: biuro@fundacja.katowice.pl

 

Urząd Marszałkowski - Wydział Komunikacji Społecznej – Magda Błaszczyk

Telefon - 32 77 40 150

Załączniki

Galeria zdjęć Lekcje Obywatelskie 2016 / fot. J. Rzechanek

data: 2017-09-11