Śląskie bez smogu! – zaczynamy w Katowicach

Smog fot. Fotolia / aerogondo
2017-09-25 10:00 - 15:00
Katowice, Klub „Królestwo” przy rondzie gen. Jerzego Ziętka 1 w Katowicach.

Zbliżająca się nieuchronnie jesień oznacza rozpoczęcie sezonu grzewczego, a co się z tym wiąże wzrost zanieczyszczenia powietrza, na które wpływa niska emisja. W związku z czym problem smogu zapewne znów wywoła ożywione dyskusje wśród ekspertów z dziedziny ekologii, władz samorządowych i mieszkańców regionu.

W ramach kontynuacji zapoczątkowanego w ubiegłym roku procesu partycypacji społecznej w regionie Urząd Marszałkowski wspólnie z Gazetą Wyborczą rozpoczyna akcję „Śląskie bez smogu!”. Jej podstawowym założeniem jest nawiązanie dialogu z mieszkańcami, wymiana wiedzy, pomysłów i doświadczeń w obszarze skutecznej walki z niską emisją.

„Śląskie bez smogu!” to cztery tematyczne warsztaty subregionalne, które odbędą się w Katowicach, Rybniku, Częstochowie i Żywcu. Przez ponad 4 godziny uczestnicy rozmawiać będą o tym jak zanieczyszczenia wpływają na zdrowie mieszkańców, jak edukować lokalne społeczności, aby dbały w swoim interesie o czyste powietrze, czy ekologiczny transport ma szansę powodzenia w naszym województwie oraz jak poradzić sobie z problemem stosowania niskiej jakości opału?

Nadrzędnym celem spotkań ma być wypracowanie konkretnych pomysłów na projekty edukujące mieszkańców w temacie walki ze smogiem.

Podczas każdego warsztatu wybrani zostaną także subregionalni liderzy, którzy swoimi pomysłami dadzą innym impuls do podjęcia intensywnych działań na rzecz czystego powietrza w regionie, proponując rozwiązania mające szansę na realizację.

Akcje podsumuje konferencja z udziałem władz województwa, ekspertów i ekologów dająca szanse nie tylko na dyskusję w szerszym gronie w temacie niskiej emisji, ale również na zaprezentowanie najciekawszych pomysłów wypracowanych podczas warsztatów.

Pierwsze warsztaty pt. „Szkoda zdrowia. Jak nie dać się smogowi” odbędą się 25 września 2017 roku o godz. 10 w Klubie „Królestwo” przy rondzie gen. Jerzego Ziętka 1 w Katowicach.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w się dyskusji.

Jesteśmy bardzo ciekawi pomysłów mieszkańców na to, jak ograniczyć wpływ smogu na nasze życie i zdrowie.

Pomysły można wysyłać również na adres turozmawiamy@slaskie.pl

Załączniki

Galeria zdjęć Smog fot. Fotolia / aerogondo

data: 2017-09-15