Obudź w sobie bohatera

Karola z Fundacji Napraw sobie Miasto

Pasja, zaangażowanie i praca na rzecz innych. To cechy, które wyróżniają lokalnych liderów. Trzydziestu z nich zostało twarzami akcji „Śląskie. Tu działamy. Lokalni bohaterowie inspirują”. Dziś oglądaliśmy z nimi wystawę Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach.

 „To dla mnie wielkie wyróżnienie, że mogę spotkać tu ludzi, których na co dzień podziwiam. Staram się organizować różne akcje społeczne – zaczynałem od rajdu rowerowego, potem były kina letnie czy akcja wymiany ubrań „ciepłodzielnia”, wieczory z grami planszowymi w parku. Pomaganie innych zmienia nas samych i nasze postrzeganie świata i sprawia, że się chce bardziej, że trudno się potem zatrzymać” – tłumaczy Rafał Wypior z Rudy Śląskiej.

W gronie lokalnych bohaterów są miejscy aktywiści, lokalni liderzy, społecznicy oraz inne osoby związane z województwem śląskim, które wykazują się energią, aktywnością i chęcią zmiany otoczenia, albo – tak jak w przypadku przedstawicieli fundacji „Leżę i pracuję” – zmieniają sposób myślenia o niepełnosprawności.

„Ludzie niepełnosprawni mogą normalnie pracować, wystarczy im stworzyć do tego odpowiednie warunki. Czasem nie trzeba się w tym celu ruszać z domu, a pracę można wykonywać zdalnie. To kwestia odpowiedniej motywacji, otoczenia i ludzi, którzy w tym pomagają – przekonuje Artur Szaflik z „Leżę i pracuję”.

Spośród dziewięćdziesięciu zgłoszeń wybrano trzydziestu bohaterów, których zaproszono do sesji fotograficznej. Jej efekty można oglądać do 22 października w hali Dworca Głównego w Katowicach. Później mobilna wystawa zostanie zaprezentowana też w Rybniku, Częstochowie i Bielsku-Białej.

„To kolejny przykład partycypacji społecznej w regionie. Przez historie i sylwetki tych ludzi, którzy znaleźli się na wystawie, chcemy pokazać, że warto działać, warto realizować pasje i marzenia, jednocześnie wspierając innych. My pokazujemy efekty ich pracy, żeby na ich przykładzie zmotywować innych, by wzięli sprawy w swoje ręce i nie bali się angażować społecznie” – podkreślał Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Kolejnymi elementami akcji są filmowe wywiady oraz video vlogi autorstwa samych bohaterów. Zostaną one opublikowane na urzędowym kanale YouTube oraz na naszej stronie w dziale Video. Dodatkowo powstać ma dostępna dla wszystkich księga motywacji, czyli instrukcja „jak zmieniać świat” składająca się z internetowych wykładów bohaterów oraz dziesięciu filmów przedstawiających ich działania. Finałem akcji będzie spotkanie z gościem specjalnym – Jurkiem Owsiakiem.

Celem akcji jest motywowanie mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz najbliższego otoczenia oraz uświadomienie im, że przyszłość zależy tylko od nich. Inspiracją do takich działań mogą być właśnie lokalni bohaterowie.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Galeria zdjęć Wystawa Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach Wystawa Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach Wystawa Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach Ania i Paweł z Wielkiej Floty Zjednoczonych Sił Rafał Wypior czyli #KochLove Rafał Wypior czyli #KochLove Maciej Gramatyka - Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMWSL udziela wywiadu Rafał Wypior przed kamerą Biura Prasowego UMWSL Majka i Artur z Leżę i Pracuję Karola z Fundacji Napraw sobie Miasto Artur z Lężę i Pracuję udziela wywiadu Wystawa Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach Witold z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej Wystawa Lokalnych Bohaterów na Dworcu PKP w Katowicach

data: 2017-10-11


Komentarze