Lokalni Bohaterowie w gotowości!

Spiderman już gotowości! dot. T. Jodłowski

Kulturoholicy, pomysłodawcy GOPgear i Żywej Ulicy, miłośnicy Czystych Beskidów, pasjonaci gwary śląskiej oraz inni Lokalni Bohaterowie będą inspirować mieszkańców śląskiego do zmiany świata na lepsze. Już jutro wezmą udział w sesji fotograficznej w Muzeum Śląskim w Katowicach.

W finałowej trzydziestce – wybranej spośród 90-ciu zgłoszonych Lokalnych Bohaterów z całego województwa śląskiego – znaleźli się:

Paweł Bilski 

Animator lokalny, pracownik socjalny, autor Teatru Integracyjnego ALA, Teatru Oczami Brata. Założyciel jednej z pierwszych w Polsce klubokawiarni, w której pracują osoby z niepełnosprawnościami. Pomysłodawca i realizator mieszkań wspomaganych w Częstochowie. Prowadzi Fundację Oczami Brata, która pomaga w ciągu roku 100 osobom z niepełnosprawnościami.

Adam Morzyk 

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słowiku, inicjator, inspirator  i animator wielu lokalnych przedsięwzięć w tym remontu boiska do piłki nożnej, budowy kortu tenisowego, stworzenia terenów rekreacyjnych na terenach OSP oraz wyremontowania sali widowiskowej OSP. Jest jednym z inicjatorów utworzenia Stowarzyszenie Stacji Rozwoju „SŁOWIKOR”, które integruje społeczności lokalne sołectw Słowik i Korwinów. Aktywista seniorów i młodzieży, kultywator i krzewiciel  tradycji i dziedzictwa lokalnego, pomysłodawca świetlicy środowiskowej  i klubu seniora w Słowiku. Ponadto Lider Odnowy Wsi, specjalista: z zakresu Europejskiego Funduszu Społecznego, Rozwoju Lokalnego oraz Ekonomii Społecznej. 

Konrad Flis 

Młodzieżowy lider, pomysłodawca i realizator Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Mykanów Let’s smile – zarażamy uśmiechem”. Przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu prowadzi grupę Telewizyjno-Filmową „GTF Dzikie Wisienki”, która pracuje nad spotami zachęcającymi do aktywności społecznej i kulturalnej mieszkańców gminy Mykanów.

Stowarzyszenie „Grupa Elanex” 

Grupa Elanex – promuje dziedzictwo architektoniczne i kulturowe przemysłowej Częstochowy. Zorganizowała kilkanaście eventów popularyzujących ten temat w tym happening „Olsztyńska klinkierowa” oraz plener rysunkowy „Szkicowanie na Mottach”. Przygotowała również wizualizację „Ogrodu Fabrykanta”, który ma służyć osobom cierpiącym na autyzm. Grupa buduje tożsamość lokalną oraz mówi o potrzebie rewitalizacji i jej znaczeniu dla rozwoju Częstochowy.

Adam Zamora, Andrzej Jakóbczak 

Pomysłodawcy i realizatorzy projektów obywatelskich w tym: odbudowy szlaku Rajce w Przewodziszowicach Żarki, placu integracji społecznej pn. „Mały Raj Osiedlowy Gaj”, wypraw szkolnych  dla potrzebujących dzieciaków „Witaj szkoło”, wycieczek sportowo-edukacyjnych „Zabierzmy dzieciaki na jurajskie szlaki” czy „Wiosennych porządków” na osiedlowych skwerkach. Współorganizują cykliczne imprezy sportowe i kulturalne: biegi jurajskie, biegi narciarskie, turnieje piłki halowej, turnieje rycerskie. Propagują ideę wolontariatu oraz wspierają różnego rodzaju akcje charytatywne.

Tomasz Kosiński i Marta Frej 

Kulturoholicy, uzależnieni od sztuki i kultury. Aktywizujący do niesztampowych działań artystycznych. Pomysłodawcy i realizatorzy m.in. Festiwalu Arteria. Promujący Częstochowę jako miasto otwarte, różnorodne i pełne kultury.

Wojciech Jakubiec 

Działacz miejski, koordynator Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Autor koncepcji i szef artystyczny miejskiego festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Opętany chęcią udowodnienia, że nawet przystanek PKS-u może być dobrym miejscem na teatr. Scenarzysta i reżyser widowisk „FolkRegeneracja” oraz „Herody Pszczyńskie”. Współtwórca interaktywnego przewodnika po Pszczynie pn. „Sąsiedzki GPS”.

Marcin Kuśmierz

Założyciel Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy – największego ośrodka szkolenia młodzieży w piłce nożnej na Śląsku. Pomysłodawca i realizator dziewięciu ośrodków treningowych w Tychach oraz ośmiu projektów edukacyjnych wspierających na co dzień działalność klubu. Organizator oraz koordynator największych w regionie turniejów i rozgrywek piłkarskich dla dzieci. Współtwórca grupy tutoringowej wspierającej w działaniach Śląskich Liderów.

Agnieszka Batóg

Animatorka kulturalna, dziennikarka, pasjonatka teatru. Od wielu lat stanowi trzon organizacyjny międzynarodowego festiwalu artystów ulicy Ulicznicy. Założycielka kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę”, który poprzez bezpłatne spektakle dla dzieci, pomaga poznać historię Śląska oraz kształtuje przywiązanie do mikroojczyzny. Organizowała „Międzypokoleniowy zawrót głowy” tworzony przez profesjonalnych aktorów wraz z seniorami oraz dziećmi z Centrum Wsparcia Rodzinnego „Bumerang”. Stworzyła we współpracy z pedagogiem i terapeutką zajęciową bajkę terapeutyczną dla dzieci lękliwych i z zaburzeniami. Jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.

Stanisław Wyciszczak 

Urodzony 3 sierpnia 1930 roku w Tarnowskich Górach. Organizator licznych konferencji, autor szeregu publikacji, opracowań, monografii. Wieloletni prelegent o historii miasta i jego zabytkach na kursach dla przewodników po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Jako aktywny propagator wiedzy o historii, tradycjach miasta i jego zabytkach, wydał już w 1975 r. pierwszy „Przewodnik historyczny po mieście i zabytkach Tarnowskich Gór”. Organizator słynnych "Czwartków Tarnogórskich". Współzałożyciel i współtwórca powstałego w latach 50. Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, w którym aktywnie działa do dziś. To właśnie dzięki staraniom Stowarzyszenia możemy dziś cieszyć się wpisaniem Tarnowskich Gór na listę UNESCO.

Witold Szwedkowski

Popularyzator ogrodnictwa miejskiego oraz rewitalizacji poprzemysłowej w Siemianowicach Śląskich. Twórca Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej oraz Schroniska dla Niechcianych Roślin. Prowadzi warsztaty ekologiczne pn. partyzantka ogrodnicza, ogrody społeczne, zbieractwo dziko rosnących roślin jadalnych, uprawy okienne. Na łamach Gazety Parkowej przybliża sylwetki ciekawych ogrodników miejskich. Jest przekonany, że niejedno śląskie miasto przy niewielkim nakładzie finansowym, ale dużej uważności ze strony mieszkańców, mogłoby się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Zieleni.

Członkowie Stowarzyszenia Hackerspace Silesia 

Dzielą się wiedzą, doświadczeniami i umiejętności z zakresu IT, motywują do oddolnych działań promujących nowe technologie przyjazne dla każdego z nas. Organizują bezpłatne i ogólnodostępne wydarzenia m.in. HackSilesia, Koduj dla Polski na Śląsku, Functional Miners, Women in Technology, GOPgear, Kryptoparty, Kato.py.

Sebastian Król 

Pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy, socjoterapeuta, autor dwóch projektów oddolnych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice oraz inicjatyw lokalnych w Dąbrowie Górniczej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pomysłodawca rewitalizacji skweru pomiędzy ulicami Barbórki i Wojciecha w Katowicach-Giszowcu. Organizator pierwszego „Dnia Sąsiada na Wojciecha” w ramach inicjatywy lokalnej z Miasta Katowice. Motywuje ludzi do działania i mówi, że wystarczy niewielki impuls, a można wiele osiągnąć.

Patryk Krysta 

Nazywany Aniołem Stróżem Gastronomii. Założyciel grupy Gastronomia Śląska. Jego misją jest propagowania śląskiej kuchni. W wolnym czasie organizuje szkolenia dla ludzi z branży. Prowadzi bezpłatne warsztaty kulinarne. Nie tylko charytatywnie gotuje, ale i szerzy wiedzę o kuchni śląskiej wśród najmłodszych. Jak sam mówi, kocha, to co robi i robi to z pasją.  

Fundacja Leżę i Pracuję 

Pomysłodawcy fundacji - Maria i Artur - propagują aktywizację zawodową niepełnosprawnych i pokazują, że warto zmienić swoje życie. Chcą sprawić, by wzrosła jakość życia osób, które nie mogą same się poruszać. Dlatego stworzyli przedsiębiorstwo społeczne, które daje pracę osobom sparaliżowanym. Często powtarzają, że jesteśmy w tym razem – w niepełnosprawności i świecie pełnym problemów społecznych. Dlatego chcą pomóc jak największej liczbie osób i stworzyć „wirtualne oddziały” nie tylko w każdym województwie, ale i w innych krajach.

Nauczyciele Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi

Monika, Agnieszka i Ewelina od klika lat realizują autorski projekt społeczny pn. „Akcja pisania bajek” przygotowany z myślą o dzieciach ze środowisk wykluczonych - podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, świetlic środowiskowych, domów dziecka. Jednocześnie koordynują konkurs dla młodzieży pn. „Lider dobroczynności”. Wspierają akcje charytatywne oraz współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i hospicjami.

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił” 

Działalność stowarzyszenia skupia się na dzieciach i młodzieży  z rodzin zastępczych i dysfunkcyjnych. W jego ramach działa świetlica środowiskowa, organizowane są wyjazdy wakacyjne, Turnieje Dzikich Drużyn Piłkarskich, szkółka alpinistyczna dla najmłodszych, coroczne spotkania wigilijne dla ponad 100 dzieci z rodzin najbiedniejszych, Bieg Pluszaka czy Centrum Pomocy „Flota”, czyli paczki dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Misją stowarzyszenia jest pokazanie, że życie może być ciekawe, pełne inspiracji oraz dobrych doświadczeń. Trzeba tylko wybrać tą właściwą ścieżkę.

Stowarzyszenie Cała Naprzód

Propagują zasady godności, poszanowania praw człowieka, przyjaźni i idei dobra wspólnego. Organizują imprezy kulturalne i sportowe dla osób w trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej. Ich autorskimi projektami są cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców: Skup Kultury – opierający się na idei bookcrossingu, koncert Hałas Miasta promujący lokalne zespoły muzyczne, bieg Postaw na Lewka, coroczne rozgrywki Niedzielnej Ligi Futsalu łączące idee promocji sportu oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.

Magdalena Jochemczyk i Karola Stachowicz, Marcin Domański, Jakub Adamczyk 

Magda zaczynała od Miejskiej Szychty, dziś całą sobą jest zaangażowana w projekt Żywa Ulica. Marcin jako pomysłodawca GOPGEAR - wyścigów różnych środków transportu (autobus, tramwaj, pociąg, rower, samochód)  - pokazuje problemy komunikacyjne w niekonwencjonalny sposób. Karola jest koordynatorem TEDxKatowice. Natomiast Jakub wspólnie z mieszkańcami śląskich miast pracuje i zmienia przestrzeń (jednym z działań był pierwszy dąbrowski ogród społeczny na terenie dawnej fabryki).

Olaf Józefoski 

Wolontariusz, współzałożyciel Stowarzyszenia Prokulturamedia. Współpracuje z Projektorem – wolontariatem studenckim, w ramach którego organizował rozliczne projekty dla dzieci i młodzieży. Absolwent Katowickiej Kuźni Liderów i Śląskiej Akademii Liderów. Prowadził zajęcia o historii regionu dla śląskich licealistów. Aktor w amatorskiej grupie teatralnej Creatorium, wystawiającej bezpłatne spektakle dla mieszkańców Katowic. Uwielbia projektować, a następnie prowadzić warsztaty, najbardziej teatralne szczególnie dla maluchów. Współpracuje z Kolektywem Teatralnym Lufcik na korbkę oraz z Grupą Prym-Art. Jego ostatnim „dzieckiem” jest Stowarzyszenie Wolnej Herbaty działające na rzecz ochrony przyrody, integracji lokalnej, promocji ekologii i kultury.

Katarzyna Shuheber, Karolina Madeja, Dawid Kawałek, Ryszard Osmulski-Gross 

Fundacja „Możesz lepiej” z Piekar Śląskich została powołana przez pasjonatów, którym szczególnie bliski jest rozwój dzieci, młodzieży i seniorów. W ramach doświadczeń wolontariuszy fundacji zrealizowano takie akcje jak: „Bezpieczni w sporcie” - edukujący w zakresie pierwszej pomocy, „Kibicuj razem z nami” – polegający na tworzeniu „kulturalnych” grup kibiców dopingujących szczypiornistów, „Sportowa Olimpiada Rodzinna”, „Piekarska Akademia Dziennikarska”, „Spotkania z podróżą”, „Schematom STOP”, piknik „Spartan Race”.

Rafał Wypior 

Autentyczny społecznik, którego maksyma brzmi: „Wszystko się da, bo nie ma rzeczy niemożliwych”. Zakochany w Kochłowicach.  Inicjator akcji wzmacniających stosunki sąsiedzkie np.: CiepłoDzielnia polegająca na dzieleniu się ubraniami.  Autor rozlicznych akcji, w tym: rowerowej „Tour de Ruda”, eko warsztatów, Targ.araż. W czasie wakacji wspólnie z przyjaciółmi zainicjował cykl letnich imprez pn: „Plenerowe KochLove” – kino letnie, sportowe popołudnia, Wieczory Planszówkowe, Rodzinne czytanie na wolnym powietrzu.

Anna Jafernik 

Liderka, animatorka, pomysłodawczyni projektów społecznych i kulturalnych związana z Żywiecką Fundacją Rozwoju. Koordynatorka Programu Działaj Lokalnie na Żywiecczyźnie. Współorganizatorka programu YouthBank Żywiecki aktywizującego młodzież do działalności społecznej. Współkoordynatorka Programu Żywiec z pasją obejmującego konkurs stypendialny i mechanizm finansujący we współpracy z biznesem. Autorka Debat Oksfordzkich dla młodzieży.

Aktywnie wspierająca Kino Janosik – poprzez liczne działania PR, w tym akcję KinoSzkoła.

W swojej pracy najbardziej lubi angażować ludzi w inicjatywy, które dla nich samych stanowią inspirację zawodową. Mocno wierzy w to, że nie nowe ulice, czy mosty, ale ludzie tworzą klimat każdej miejscowości.

Szymon Waluś 

Urzędnik, ale przede wszystkim społecznik specjalizujący się w klimatach kulturalnych, sportowych i rozwojowych. Inicjator Towarzystwa Sportów Górskich Młóckarnia – organizacji zajmującej się animacją środowiska lokalnego poprzez aktywności górskie. Pomysłodawca cyklicznej akcji CZYSTE BESKIDY. Lider projektu BESKID ŻYWIECKI – mającego na celu ujednolicenie promocji regionu transgranicznego poprzez utworzenie marki terytorialnej. Działacz Fundacji Energia Społeczna.

Jacek Bożek 

Założyciel Klubu Gaja, organizacji która od ponad 30 lat zajmuje się ochroną środowiska i poszanowaniem praw zwierząt. Praktyk w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Zaangażowany w programy lokalne: „Odkryj swój park”, „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim”, „Zagospodarowanie otoczenia w Wilkowicach w aspekcie krajobrazowym i przyrodniczym”, programy regionalne: „Festiwal Ekodzieło” , Światowy Dzień Wody, Dzień Praw Zwierząt, Światowy Dzień Rzek oraz programy ogólnopolskie: „Zaadoptuj rzekę”, Święto Drzewa.

Wykładowca Ekologii Kulturowej.

Organizator tylko w 2016r. ponad 170 spotkań, wykładów,  warsztatów  edukacyjnych (w tym non profit) dla prawie 14 tys. osób w całym kraju. W swojej działalności wykorzystuje różne formy artystyczne np. happeningi, performance itp.

Marta Matuszna Wejchenig, Małgorzata Młynarz, Małgorzata Filary Furowicz, Brygida Sordyl, Rafał Bałaś, Maksymilian Czerwiński 

Zgrany zespół ludzi dla których ważny jest rozwój regionu poprzez świadomych swojej kultury i tożsamości mieszkańców. W ramach działalności Fundacja Braci Golec angażuje młodych i starszych do propagowania regionalnej kultury „żywej”. Autorzy projektów edukacyjnych: Letnie Warsztaty Artystyczne, Etnika Symfonicznie, Przestrzeń dla Pieśni, Ogniska Twórczości Artystycznej.

Marcin Stempniak 

Urzędnik, społecznik, członek Funduszu Lokalnego RAMŻA, inicjator i przedstawiciel rady pożytku publicznego. Animator w programach Działaj Lokalnie oraz FIO Śląskie Lokalnie. Ekspert w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych. Organizator balów dla dzieci z niepełnosprawnościami, kawiarenki obywatelskiej, Andrzejek itp. Szczególne wsparcie kieruje dla seniorów. Założył Klub Seniora w Czerwionce, Koło Wolontariatu oraz wymyślił Gminny Zjazd Seniorów. Jest autorem LESZCZYNIADY – dzielnicowego święta sportu.

Agnieszka Pytlik 

Społeczniczka, członkini stowarzyszenia SDL Spichlerz. Ma świadomość, że zmiany mogą budzić niepokój, ale uważa, że bez pójścia do przodu, nie można się rozwijać. Wierzy w kulturalny potencjał Czernicy. Dlatego poszukuje, zmienia i inspiruje do działań. Dzięki temu wraz z lokalną społecznością tworzy magiczne miejsca z niezwykłymi wydarzeniami.

Czesław Żemła 

Twórca regionalny: muzyk, malarz, poeta, pasjonat regionalizmu i gwary śląskiej. Założyciel kabaretu muzycznego prężnie działającego przy MOK w Czerwionce-Leszczynach. Zaangażowany w projekty Stowarzyszenia Pomocy Feniks, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Bełk, Warsztatów Terapii Zajęciowej. Aktualnie pracuje przy projekcie „Inicjatywy na Familokach”, którego celem jest aktywizacja społeczności lokalnych poprzez mniejsze inicjatywy takie jak: „Jak to się kiedyś robiło – gry i graczki”, „Dzień Sąsiada”, „Czwartkowe popołudnia na Familokach”, „Tam gdzie twój skarb”. Głównym celem jego pracy jest kultywowanie i rozpowszechnianie gwary śląskiej, tradycji regionalnych, edukowanie młodzieży.

Grzegorz Głupczyk 

Społecznik, wolontariusz, od studiów związany ze Stowarzyszeniem „17-tka” w Rybniku, którego aktualnie jest prezesem. Od zawsze działający na rzecz młodzieży jako wychowawca, mentor i animator. „Człowiek Orkiestra” zaangażowany w Klubie Młodzieżowym „Maszkeciarnia”, Klubie Integracji Społecznej „SR” i prowadzonych przez „17-tkę” świetlicach, koordynator Multimedialnego Centrum Integracji Młodzieży, tragarz w Rybnickim Banku Drugiej Ręki, działacz na rzecz rewitalizacji terenów defaworyzowanych społecznie.

Wybrani bohaterowie wezmą udział w sesji fotograficznej, której efektem będzie mobilna wystawa eksponowana w Katowicach, Częstochowie, Rybniku i Bielsku-Białej. Dziesięciu z nich opowie o swoich doświadczeniach, pracy i refleksjach związanych ze śląskim w filmowych wywiadach. Najaktywniejsi przekażą swoją wiedzę podczas autorskich wykładów o wybranej przez siebie tematyce.

Finałem przedsięwzięcia będzie spotkanie podsumowujące z gościem specjalnym – Jurkiem Owsiakiem.

W skład Komisji, która dokonała wyboru finalistów, weszli: Maciej Gramatyka – Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, Ewelina Budzińska-Góra – Zastępca Wydziału Komunikacji Społecznej UMWSL, Marcin Kondraciuk – Stowarzyszenie Filmowe Wrota z Gliwic, Sylwia Hakuba – Antyradio, Marzena Podlaska i Magda Błaszczyk – przedstawicielki Wydziału Komunikacji Społecznej UMWSL.

Celem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują!” jest zmotywowanie mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia oraz uświadomienie im, że przyszłość województwa śląskiego zależy tylko od nich.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, natomiast partnerem - Muzeum Śląskie w Katowicach.

Akcji patronują Dziennik Zachodni i Antyradio.

Wszelkie szczegóły dot. wydarzenia można uzyskać pod nr tel. 32 77 40 150, email: tudzialamy@slaskie.pl

Galeria zdjęć Spiderman już gotowości! dot. T. Jodłowski

data: 2017-09-13


KomentarzeRadio Katowice - sesja odbędzie się pomiędzy 10.30 a 18.00. Szczegóły możemy przesłać na emaila. Proszę pisać na tudzialamy@slaskie.pl Na pewno odpowiemy! Gorąco zapraszamy! :)

autor: Zespół TUdziałamy
data: 2017-09-13 20:20:24

Witam O której ta sesja zdjęciowa jutro? Chcielibyśmy jakoś uhonorować naszych lokalnych bohaterów. Pozdrawiamy

autor: Radio Katowice
data: 2017-09-13 16:22:15

Zacna inicjatywa. Gratulacje do wszystkim zgłoszonym, a szczególnie tym wyróżnionym.

autor: Pastuch
data: 2017-09-13 15:38:40