Czas na finał Lekcji Obywatelskich!

Pomysły są ważniejsze od pieniędzy / fot. J. Rzechanek

Blisko 600 uczniów reprezentujących 20 szkół ponadgimnazjalnych z 16 miast województwa wzięło udział w tegorocznej edycji Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nie tylko dowiedzieli się, jak funkcjonują samorządy, ale też stworzyli własne oddolne projekty ekologiczne. Autorzy najlepszych propozycji zmierzą się w wielkim finale, który 8 listopada odbędzie się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

W każdej z dwudziestu szkół zorganizowano trzy lekcje dotyczące samorządności, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych. Nauczyciele i najlepsi „warsztatowcy”, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską - także w wymiarze praktycznym - wyjaśniali młodym ludziom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Tłumaczyli, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom. W szkołach odbyły się też praktyczne warsztaty, podczas których młodzi mogli „poczuć na własnej skórze”, że obywatel nie tylko może, ale też powinien angażować się w problematykę społeczną.

W tegorocznej edycji Lekcji Obywatelskich nacisk położono na promocję działań antysmogowych (co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”). Uczniom nie brakowało pomysłów na walkę z zanieczyszczonym powietrzem i promowanie ekologicznych zachowań. W swoich projektach proponowali m.in. stworzenie Śląskiego Dekalogu Antysmogowego, organizację happeningów promujących korzystanie z rowerów jako alternatywnej formy transportu czy akcje sadzenia drzew.

Autorzy najlepszych propozycji zmierzą się w wielkim finale, który 8 listopada odbędzie się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie składać będzie się z dwóch części: prezentacji szkolnego projektu oraz quizu. O zwycięstwo powalczą uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach, Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku oraz Zespołu Szkół w Krzepicach.

 

Szkoły, które w konkursie „Nasz pomysł na Eko Śląski” zajmą trzy pierwsze miejsca, będą mogły zrealizować swoje pomysły. Otrzymają na to 2 tys. zł oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. Szkoły, które uplasują się na kolejnych trzech miejscach, otrzymają nagrody w wysokości 1 tys. zł. Szczegółowe informacje na temat lekcji można znaleźć na stronie: turozmawiamy.slaskie.pl

 

Finał Lekcji Obywatelskich odbędzie w czwartek 8 listopada w Sali Sejmu Śląskiego (budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego) przy ul. Ligonia 46 w Katowicach o godz. 10.00.

 


Galeria zdjęć Pomysły są ważniejsze od pieniędzy / fot. J. Rzechanek

data: 2018-11-06