Znamy finalistów Lekcji Obywatelskich 2018

Lekcje Obywatelskie / fot. T. Jodłowski

Happeningi w przestrzeni miejskiej, ekologiczne spektakle dla najmłodszych, rowery jako alternatywna forma transportu czy akcja sadzenia drzew – to tylko niektóre z autorskich pomysłów uczestników konkursu Nasz pomysł na EKO Śląskie. 8 listopada br. sześć najlepszych zostanie zaprezentowanych podczas finału Lekcji Obywatelskich.

Spośród dwudziestu antysmogowych projektów, które wypłynęły na konkurs, wybrano:

  1. „Przyjedź do nas na rowerze” Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu
  2. „Mały krok by zwalczyć smog” Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
  3. „Żywiecki festiwal walki ze smogiem” Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu
  4. „Śląski Dekalog Antysmogowy” Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Żorach
  5. „Przedszkolak już wie, czym oddychać jak jest źle, czyli smogowe opowieści przyjaciół” Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku
  6. „#smogoodporni” Zespołu Szkół w Krzepicach

Projekty oceniała Komisja w składzie: Ewelina Budzińska-Góra – Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Artur Maligłówka – ekspert ds. budżetów obywatelskich, Michał Gwóźdź – ekspert ds. ekologii, Joanna Tomczyk-Lidochowska – przedstawicielka Wydawnictwa KA, Magdalena Błaszczyk – przedstawicielka Wydziału KP oraz Marzena Podlaska – przedstawicielka Wydziału KP.

Finaliści zaprezentują swoje prace podczas gali podsumowującej wydarzenie, która odbędzie się 8 listopada br. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Lekcje Obywatelskie to projekt edukacyjny mający na celu zapoznanie uczniów z wiedzą na temat samorządu, regionu i partycypacji społecznej oraz – co ważne – w praktyczny sposób angażujący młodych w bieżące sprawy najbliższego otoczenia. Podobnie jak w zeszłym roku tematem przewodnim przedsięwzięcia było podejmowanie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w województwie śląskim.

W trzeciej edycji wzięło udział prawie 600 uczniów reprezentujących 20 szkół ponadgimnazjalnych z 16 miast województwa śląskiego.

Organizatorem wydarzenia jest  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Za jego realizację odpowiada Wydawnictwo KA z Tarnowskich Gór.

 

Galeria zdjęć Lekcje Obywatelskie / fot. T. Jodłowski

data: 2018-10-19