Sąsiedzie i TY możesz zatrzymać smog!

Foto. Gazeta Wyborcza

Już w piątek 23 lutego br. w Gazecie Wyborczej będzie można znaleźć KARTKĘ DLA SĄSIADA - czyli jedną z propozycji antysmogowych działań informacyjnych podejmowanych przez Województwo Śląskie.

Pomysł na Kartkę dla sąsiada powstał podczas  ubiegłorocznej akcji pn. Śląskie bez smogu!. Urząd Marszałkowski wspólnie z Gazetą Wyborczą zorganizował cykl partycypacyjnych warsztatów dla mieszkańców, podczas których wspólnie wymyślano projekty promocyjne dotyczące walki z niską emisją w województwie śląskim.

Autorami pomysłu na  Kartkę są pracownicy Straży Miejskiej w Mysłowicach, mający w swoim dorobku wiele skutecznych działań edukacyjnych na rzecz czystego powietrza w swoim mieście.

Jak wiadomo, jakość powietrza w województwie śląskim pozostawia wiele do życzenia. Możemy się o tym przekonać zwłaszcza  w ostatnich dniach, gdy smog jest szczególnie dotkliwy dla naszych płuc. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w są pyły zawieszone PM10 pochodzące z gospodarstw domowych. Najczęściej spowodowane jest to paleniem w domowych piecach nie tylko paliwem złej jakości, ale i też śmieciami.

Niestety ciągle jeszcze zbyt mało osób ma świadomość, że w ten sposób bezpośrednio trują siebie, swoją rodzinę i sąsiadów.

Kolorowa Kartka dla Sąsiada, którą można wrzucić do skrzynki pocztowej  ma zatem za zadanie uświadamiać adresatowi – w dowcipny sposób -  że palenie śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego czy wilgotnego drewna uwalnia do powietrza ogromną ilość niebezpiecznych substancji, które są groźne dla zdrowia i życia ludzi.

Więcej informacji o działaniach antysmogowych prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego można znaleźć na stronie powietrze.slaskie.pl

Galeria zdjęć Foto. Gazeta Wyborcza

data: 2018-02-22


Komentarze