Tu rozmawialiśmy po góralsku, hej!

Pan Rafał z Wisły pozuje na ściance z logo akcji.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie, która przyciągnęła w Beskidy ponad 100 solistów i zespołów z kilkudziesięciu krajów. Bus "Śląskie. Tu rozmawiamy" zaparkował w Wiśle i Żywcu.

Odwiedzający strefę "Śląskie. Tu rozmawiamy" podkreślali, że Beskidy wciąż się zmieniają, ale nie tracą swojego uroku. Chwalono przede wszystkim szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe oraz gościnność górali. Narzekano przede wszystkim na infrastrukturę drogową oraz brak parkingów.

Dawid, mieszkaniec Juszczyny koło Żywca: "Mamy Jezioro Żywieckie, które trzeba wyczyścić i doprowadzić do porządku, bo to duża atrakcja turystyczna, ale strasznie zaniedbana. Jeśli chodzi o nieczyste powietrze: nie widziołem go, nie rozmowiołeg z nim, nic mi się z gardłem nie dzieje, a zresztą sposoby na chore gardło górale mają doskonałe. Działa u nas sporo kół gospodyń, stowarzyszeń czy grup nieformalnych, które promują nasz region i miasto. Ludzi trzeba zachęcać do działania, bo potencjał jest."

Uczestnicy nie tylko udzielali wywiadów w fimobusie, ale również dzielili się swoimi spostrzeżeniami o regionie na specjalnych kartkach. W ten sposób otrzymaliśmy ponad 30 interesujących opinii, a kolejnych pięćdziesiąt kartek z pozdrowieniami dla rodziny, przyjaciół i znajomych wyruszyło w Polskę.

Mieszkanka Żywca: "Próbuję poprzez swoje projekty znaleźć płaszczyznę porozumienia między mieszkańcami Śląska, a kulturowo odrębnej Żywiecczyzny. Dobra rada: poczucie tożsamości mieszkańców Żywca i okolic jest dla nas bardzo ważna, proszę więc ją podkreślać, bo „próby” wpisania nas w krąg kultury strict śląskiej dają efekt odwrotny."

Mieszkaniec Krakowa urodzony w Cieszynie: "Lubię województwo śląskie, bo to są moje korzenie. Ludzie są pracowici, twórczy, sympatyczni i gościnni. Uważam, że Śląskie to bijące serce Polski."

Najbliższa okazja do spotkań w Strefie Edukacji oraz rozmów w busie "Śląskie. Tu rozmawiamy" już na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach (19-20.08.2016) oraz na Dożynkach Wojewódzkich w Dankowie (21.08.2016).


Galeria zdjęć Pan Rafał z Wisły pozuje na ściance z logo akcji.

data: 2016-08-16


Komentarze