Szkoła młodych obywateli

Lekcje Obywatelskie w Zespole Szkół nr 1 w Tychach / fot. Tomasz Jodłowski

Uczniowie dwudziestu szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w Lekcjach Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nie tylko dowiedzieli się jak funkcjonują samorządy, ale też pracowali nad własnym oddolny projektem ekologicznym.

- Statystyki wskazują, że dziś młodzi partycypują w polityce rzadziej niż starsze pokolenia. Poziom obywatelskiej aktywności jest zdecydowanie mniejszy niż ich rówieśników w latach 70. czy 80. Dlatego tak ważne jest obecnie rozwijanie kapitału społecznego i prowadzenie rozważnej edukacji obywatelskiej – mówi Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego.

Lekcje Obywatelskie to akcja od kilku lat organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jej celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi informacjami na temat samorządności oraz kompetencji samorządu regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o województwie śląskim, które w tym roku obchodzi rocznicę dwudziestolecia samorządności (5 czerwca 1998 r. uchwalono ustawę o samorządzie województwa).

W tym roku uczniowie z dwudziestu szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego wzięli udział w lekcjach na temat samorządności, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych. Nauczyciele i warsztatowcy, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską - także w wymiarze praktycznym - wyjaśniali młodym mieszkańcom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczyli też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom.

Młodzi uczestniczyli też w warsztatach tworzenia autorskich projektów ekologicznych, których zwieńczeniem będzie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKO Śląskie”. W tym roku ponownie nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”. Podsumowaniem lekcji będzie wielki finał konkursu, który odbędzie się 8 listopada 2018 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. To właśnie tam uczniowie przedstawią autorskie pomysły na ekologiczne inicjatywy. Szkoły, które staną na podium, będą mogły je zrealizować. Otrzymają na to 2 tys. zł oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. Szkoły, które uplasują się na kolejnych trzech miejscach otrzymają nagrody w wysokości 1 tys. zł z przeznaczeniem na wybrany cel.


 ```
Lista szkół, które wzięły udział w lekcjach:

 1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, IX LO Mistrzostwa Sportowego im. Miłośników Ziemi Śląskiej. Chorzów
 2. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich, Radzionków
 3. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. 1000-lecia Państwa Polskiego, Nakło Śląskie
 4. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, Zabrze
 5. I Liceum Ogólnokształcące im. L. Kruczkowskiego, Tychy
 6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Ornontowice
 7. Zespół Szkół nr 1, Tychy
 8. Zespół Szkół, Poręba
 9. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Żywiec
 10. Zespół Szkół Budowlanych im. gen. S. Maczka, Bielsko-Biała
 11. I Liceum Ogólnokształcące, Cieszyn
 12. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Cieszyn
 13. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi, Rybnik
 14. Zespół Szkół nr 2, Żory
 15. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Cieszyn
 16. Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Racibórz
 17. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Częstochowa
 18. Zespół Szkół nr 1, Kłobuck
 19. Zespół Szkół, Krzepice
 20. VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe, Częstochowa
Galeria zdjęć Lekcje Obywatelskie w Zespole Szkół nr 1 w Tychach / fot. Tomasz Jodłowski Lekcje Obywatelskie w Zespole Szkół nr 1 w Tychach / fot. Tomasz Jodłowski Lekcje Obywatelskie w Zespole Szkół nr 1 w Tychach / fot. Tomasz Jodłowski

data: 2018-10-09


Komentarze