Sosnowiecka Szkoła Demokracji

foto.Fotolia

Szkoła Podstawowa nr 33 w Ostrowach Górniczych - jednej z sosnowieckich dzielnic - uzyskała jako pierwsza w naszym regionie tytuł: "Szkoła Demokracji". Wszystko dzięki udziałowi w programie "Szkoły demokracji" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Aby uzyskać tytuł Szkoły demokracji, uczestniczące w programie zespoły szkolne z całej Polski miały za zadanie spełnienie określonych kryteriów zawierających się w 7 obszarach: wybory reprezentacji, działania uczniów i uczennic, komunikacja i media, podejmowanie decyzji, uczenie się i nauczanie, zasoby i kwestie formalne oraz otwarta szkoła. Były też dodatkowe zadania i „Festiwal demokracji”.
Jak twierdzi Dorota Adamczyk - opiekunka projektu - zaangażowanie młodych ludzi na początku nie należało do łatwych, ale nigdy nie należy się zniechęcać. Najtrudniej było na samym początku przekonać ich do współuczestniczenia i współdecydowania o ważnych dla szkoły sprawach. Na szczęście młodym sosnowiczanom przećwiczyli już wcześniej odpowiedzialność obywatelską dzięki udziałowi w Młodziezowym Budżecie Obywatelskim. Potem poszło już "z górki".

Młodzi demokraci są szczególnie dumni, że dzięki programowi mają nowy regulamin Samorządu Uczniowskiego, nową ordynację wyborczą, opracowali Konwencję Samorządu Uczniowskiego SP nr 33, spotykają się regularnie z dyrektorem szkoły, przeprowadzą lekcje wychowawcze zgodnie ze swoimi potrzebami, realizują wspólnie wymyślane projekty szkolne.

Oprócz bezcennej dawki obywatelskości w nagrodę uczniowie zaproszeni zostali na debatę na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się właśnie dzisiaj tj. 12 czerwca 2018 r.
Jak zapewniają organziatorzy wydarzenia "To okazja do podzielenia się doświadczeniami, pomysłami i inspiracjami dotyczącymi przeróżnych działań realizowanych w ramach szkolnej przestrzeni. Z jednej strony można będzie spotkać tam uczniów i uczennice, którym „chce się chcieć”. Z drugiej strony – nauczycieli i nauczycielki - osoby wspierające i inspirujące młodych w ich codziennych dążeniach".


Źródło: portal Sosnowiec łączy
Galeria zdjęć foto.Fotolia

data: 2018-06-12


Komentarze