Śląskie to najlepsze miejsce dla Superbohaterów

Dbamy i działamy Żarki

Jak przejąć kontrolę nad światem zaczynając od swojego podwórka? O tym właśnie opowiadali Lokalni Bohaterowie, którzy 14 września 2017 r. wzięli udział w sesji zdjęciowej w Muzeum Śląskim w Katowicach.

W wydarzeniu uczestniczyło 30 społeczników z całego województwa śląskiego, którzy specjalizują się w działaniach społecznych, kulturalnych, sportowych i ekologicznych. Przekonywali, że ich aktywność nie jest niczym niezwykłym. Pomagają, gdyż daje to im wiele satysfakcji i radości.

- Jesteśmy w tym razem - w niepełnosprawności i w świecie pełnym problemów społecznych - stwierdziła Majka z Leżę i Pracuję. - Pomagamy, dlatego, że możemy, dlatego, że tego potrzebujemy i dlatego, że tego chcemy! To dlatego działamy.

Większość bohaterów  podkreślała, że początki ich aktywności związane są z miejscem zamieszkania i przyjaciółmi, którzy w pewnym momencie potrzebowali pomocy.

- Od wielu lat moją dewizą jest miłość do Tarnowskich Górach i drugiego człowieka. Proszę mi wierzyć, że w życiu najważniejsze są tolerancja i szacunek. Gdyby każdy się do tego stosował, nasz świat wyglądałby inaczej – mówił Stanisław Wyciszczak współtwórca i współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Zdjęcia z sesji fotograficznej Lokalnych Bohaterów zostaną zaprezentowane podczas mobilnej wystawy, którą będzie można zobaczyć od października do grudnia 2017 r. w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku.

- To przedsięwzięcie pokazuje, że mieszkańcy naszego regionu są aktywni, pełni energii i chęci do działania – mówi Wojciech Saługa marszałek województwa śląskiego. - Dzięki tym ludziom śląskie staje się atrakcyjne nie tylko jako miejsce do pracy, ale przede wszystkim jako miejsce do życia.

Kolejnym etapem akcji będzie wybór dziesięciu uczestników sesji, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, pracy i refleksjach związanych ze śląskim w filmowych wywiadach. Najaktywniejsi przekażą swoją wiedzę podczas autorskich wykładów o wybranej przez siebie tematyce. Finałem akcji będzie spotkanie z gościem specjalnym - Jurkiem Owsiakiem.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zmotywowanie mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia oraz uświadomienie im, że przyszłość województwa śląskiego zależy tylko od nich.

Organizatorem „Śląskie. Tu działamy. Lokalni Bohaterowie inspirują” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Natomiast Muzeum Śląskie w Katowicach to partner przedsięwzięcia.

Antyradio i Dziennik Zachodni objęli akcję patronatem medialnym.

 

Galeria zdjęć Stowarzyszenie Cała Naprzód Leżę i pracuję Kulturoholicy Lufcik na korbkę Adam Morzyk ze wsi Słowik Wojciech Jakubiec z Pszczyny Marcin Kuśmierz z Tychów Marcin Kuśmierz z Tychów Jakub Adamczyk - Napraw sobie miasto Patryk Krysta - Gastronomia Śląsk Patryk Krysta - Gastronomia Śląsk Karola Stachowicz - Napraw sobie miasto Fundacja Napraw sobie miasto Anna Jafernik z Żywca Stanisław Wyciszczak - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Stanisław Wyciszczak - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Anna Jafernik z Żywca Napraw sobie miasto Fundacja Możesz lepiej Fundacja Możesz lepiej Fundacja Możesz lepiej Nauczycielki z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi Czesław Żemła z Czerwionki-Leszczyn Czesław Żemła z Czerwionki-Leszczyn Grzegorz Głupczyk - Stowarzyszenie "17-tka" z Rybnika Czesław Żemła z Czerwionki-Leszczyn Dbamy i działamy Żarki Dbamy i działamy Żarki Dbamy i działamy Żarki Grzegorz Głupczyk - Stowarzyszenie "17-tka" w Rybniku Dbamy i działamy Żarki Dbamy i działamy Żarki Agnieszka Pytlik - SDL Spichlerz, CRIS Wielka Flota Zjednoczonych Sił Olaf Józefoski - Stowarzyszenie Wolnej Herbaty Jacek Bożek - Klub Gaja Fundacja Braci Golec na etapie przygotowań do sesji:) Fundacja Braci Golec z Milówki Fundacja Braci Golec z Milówki Wielka Flota Zjednoczonych Sił

data: 2017-09-15


Komentarze