Śladem kobiet w przemyśle

Śladem kobiet w przemyśle

Rozruch maszyn w ośmiu obiektach, finał w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Znamy atrakcje otwarcia i finału zbliżającej się wielkimi krokami Industriady.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca w 44 obiektach zlokalizowanych w 25 miastach regionu. Nocne zwiedzanie trasą VIP, spacer, spektakl, filmy i instalacje, a do tego koncert Pauliny Przybysz i Brodki – tak zapowiada się rozruch maszyn przed Industriadą. Finał zorganizowany zostanie poza aglomeracją, w Rybniku.

W tym roku Industriada przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu, dlatego hasło przewodnie festiwalu brzmi „Industria jest kobietą”. Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się tradycyjny rozruch maszyn. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalny początek festiwalu odbędzie się jednak w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy opisujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych i zobaczyć instalację interaktywną, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie strefy odpoczynku, gastronomii i koncertów, wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Brodka. Maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

Oficjalnym zakończeniem festiwalu będzie widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku „Kobiety grają industrię”. 56 artystów wprawi w ruch kopalniane budynki, by opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję widowiska zaangażowano trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

Szczegółowy program tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki poznamy 17 maja.

Galeria zdjęć Śladem kobiet w przemyśle

Filmy

data: 2018-04-27


Komentarze