Skarby z cieszyńskiej trówły

Zapraszamy do Cieszyna!
2016-09-25 11:00 - 16:00
Cieszyn, ul. Zamkowa 3

Zbliża się kolejna, szesnasta już edycja „Skarbów z cieszyńskiej trówły”, imprezy organizowanej przez Zamek Cieszyn we współpracy z Domem Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna oraz instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi z obu miast. Festiwal lokalnej kultury, będący unikalnym połączenie tradycji Śląska Cieszyńskiego ze sztuką współczesną, designem, rzemiosłem i kuchni, rozpocznie się 23 września. Strefa Śląskie. Tu rozmawiamy zaprasza pod Zamek Cieszyn w niedzielę – 25 września 2016 r.

W programie znalazło się kilkadziesiąt najróżniejszych wydarzeń. W niedzielę nie zabraknie między innymi Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła, w którym weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji. Jarmarkowi będzie towarzyszył “Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess”. W programie zaplanowano też koncert dedykowany pamięci zmarłego w tym roku Kaza Urbasia, założyciela i lidera kapeli góralskiej Torka.

Podczas wydarzenia działać będzie również specjalny bus wyposażony w mobilne studio filmowe, w którym każdy będzie mógł opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach związanych z woje­wództwem śląskim – co mu się tu podoba, co należy zmienić, a czym można się pochwalić. W efekcie rozmów powstaną krótkie wywiady z mieszkańcami, które zostaną umieszczone na urzędowym kanale YouTube. Uzyskane opinie zostaną też wykorzystane i poddane dyskusji w trakcie kolejnego etapu procesu partycypacji – spotkań z ekspertami.

Strefa rozmów to także miejsce, z którego można wysłać pocztówkę z pozdrowieniami, zagrać ze znajomymi w śląskie me­mory czy łamigłówkę, zrobić sobie zdjęcie na ściance z przygotowanym przez siebie napisem, czy dowiedzieć się, czym jest partycypacja społeczna i jak działa Urząd Marszałkowski.

Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych inicjatywami oddolnymi zostanie przeprowadzony warsztat poruszający tematykę bliską osobom zaangażowanym w tworzenie społeczności lokalnych, kreującym przestrzeń w najbliższym otoczeniu. Zainteresowani poznają tajniki tworzenia projektów, zdobywania środków finansowych oraz przekonywania innych środowisk do ich realizacji. Warsztat ten poprowadzi - w godz. 13.00-14.00 – Anna Pyziak - kierownik pracowni Zakładu Planowania Przestrzennego w Katowicach.

Zapraszamy 25 września 2016 r. w godz. 11.00-16.00 do Cieszyna, ul. Zamkowa 3.

Galeria zdjęć Zapraszamy do Cieszyna!

data: 2016-09-19