Rozmowa w rytmie Tauron Nowa Muzyka

Rozmowa o śląskim trwa. Festiwal Tauron Nowa Muzyka.

Kolejny sierpniowy weekend minął pod znakiem Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Dlatego tym razem filmobus „Śląskie. Tu rozmawiamy” gościł w postindustrialnej katowickiej Strefie Kultury.

Wśród uczestników można było spotkać fanów niekonwencjalnej muzyki i nowych brzmień nie tylko z województwa śląskiego. Większość chwaliła rozwój Katowic, eventy kulturalne odbywające się na Śląsku oraz rewitalizację industrialnych przestrzeni. Podkreślała, że należy kultywować śląskie tradycje, korzystać z funduszy unijnych i inwestować w edukację.

Mieszkańcy województwa skupili się na problemach występujących w ich rodzinnych miejscowościach. Przekonywali, że potrzebna jest dobrze zorganizowana komunikacja miejska. Akcentowali, że brakuje uczelni wyższych na wysokim poziomie oraz lokalnych inicjatyw społecznych.

Tomek z Tychów: „Tychy to dla mnie miasto bezbarwne, gdyż nic się tam nie dzieje, szczególnie w zakresie oferty kulturalnej. Kuleje transport publiczny w godzinach nocnych. Uczelnie wyższe mają złą renomę. Brakuje oddolnych inicjatyw, świadomości obywatelskiej. Jest bałagan jeśli chodzi o ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych”.

Anna z Gliwic, obecnie mieszka w Krakowie: „Studiowałam architekturę, ale rynek pracy był skromny, więc wyjechałam do Krakowa. Dużo osób tak robi. Komunikacja miejska szwankuje, np. linia 840 to taki „autobusowy szlak turystyczny”. Podróż zajmuje mnóstwo czasu. Powinno być więcej eventów dzielnicowych, które integrują ludzi oraz pozytywnie zmieniają wizerunek tych miejsc, jak np. wydarzenia na Nikiszowcu”.

Celem akcji "Śląskie. Tu rozmawiamy" jest informowanie i edukowanie mieszkańców w zakresie szeroko pojętej samorządności, ale też uzyskanie od nich informacji zwrotnej o tym, jak postrzegają region i jak chcieliby się włączyć w jego dalszy rozwój.

Najbliższa okazja do spotkań w Strefie Edukacji oraz rozmów w busie "Śląskie. Tu rozmawiamy" już na Żareckim Jarmarku w Żarkach (27.08.2016) oraz na Festiwalu śląskich gier i zabaw "Śląski graczki i łonaczki" w pszczyńskim Skansenie (28.08.2016).

Zapraszamy.
Galeria zdjęć Strefa "Śląskie. Tu rozmawiamy" na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Rozmowy o regionie trwają. Rozmowa o śląskim trwa. Festiwal Tauron Nowa Muzyka. Strefa Edukacji już działa. Pierwszy gość w busie "Śląskie. Tu rozmawiamy" na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Rozmowa w filmobusie trwa. Pocztówki "Śląskie. Tu rozmawiamy" cieszyły się dużym zainteresowaniem Niektórzy zerkali do filmobusa w czasie nagrań. Sesja na ściance - Śląskie jest git! Czas decyzji, czy warto udzielić wywiadu w filmobusie.

data: 2016-08-22


Komentarze