Pomysł - Centrum Nauki im. prof. Antoniego Motyczki w Czyżowicach

Centrum naukowe / fot. R. Kaźmierczak

Chcemy, aby w Czyżowicach powstało Centrum Nauki im. prof. Antoniego Motyczki obejmujące parterowy budynek ze stanowiskami naukowymi, zielony labirynt oraz miejsce na doświadczenia na wolnym powietrzu.

W obiekcie powstaną stanowiska badawcze – sale nazwane nazwiskami wybitnych polskich naukowców m.in. astronomia (Mikołaj Kopernik), chemia (Ignacy Łukasiewicz), fizyka (Maria Curie Skłodowska), fotograficzno - filmowe (Jan Szczepaniak) czy górnicze (Antoni Motyczka). Powstanie też stanowisko bioniki i mechatroniki. W budynku znajdzie się też miejsce na salę konferencyjną czy stanowisko z pamiątkami. Na każdym stanowisku planowane jest wykonywanie przez odwiedzających 3 doświadczeń. Mechatronika to nauka programowania przy wykorzystaniu klocków Lego Technic; fotografia i film to wystawy fotograficzne, warsztaty z artystami czy tworzenie małych etiud filmowych z wykorzystaniem magii green screenu; bionika to budowa prostych robotów; fizyka i chemia to wykonywanie prostych doświadczeń z wykorzystaniem najprostszych narzędzi – z fizyki np. rura głosowa (telegraf akustyczny), peryskop czy lustra (latające złudzenie, składanie twarzy) zaś z chemii np. badanie odczynu wybranych produktów, tworzenie wirów z mleka czy badanie masy podczas reakcji chemicznej. Prelegentami i wykładowcami będą czyżowianie, którzy osiągnęli sukcesy w w/w dziedzinach np. fotografik, twórca prostych robotów czy fizyk - absolwent gimnazjum, autor wielu publikacji i patentów współpracujący z instytutami amerykańskimi.

Dzięki łączeniu teorii z praktyką i prostym doświadczeniom wzrośnie zainteresowanie młodych ludzi nauką. Będziemy promować czyżowską przedsiębiorczość. Osoby o niższych dochodach, a także rodziny wielodzietne czy osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z Centrum za darmo.


Barbara, Dawid, Jakub z Gimnazjum im. ks. dr Gustawa Klapucha w Czyżowicach

Galeria zdjęć Centrum naukowe / fot. R. Kaźmierczak

data: 2017-01-21


Komentarze