Podyskutują o samorządności

Lekcje Obywatelskie

Propagowanie wiedzy o regionie i samorządności oraz kreowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży – tak w skrócie można opisać ideę Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Akcja potrwa od 2 do 30 listopada 2016 r. Swoim zasięgiem obejmie 20 szkół gimnazjalnych i 20 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Ich integralną częścią będzie konkurs „Nasz pomysł na śląskie”, w którym dla laureatów przygotowano atrakcyjne nagrody.

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z różnorodnością regionu pod względem geograficznym, kulturowym i historycznym, dowiedzą się jak funkcjonują samorządy w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa śląskiego) oraz nauczą się, jak skutecznie budować społeczeństwo obywatelskie.

Uczestnicy wezmą również udział w konkursie "Nasz pomysł na śląskie" i przygotują autorski projekt budżetu obywatelskiego (inicjatywy oddolnej), który będzie dotyczył spraw dla nich najistotniejszych. Autorzy sześciu najlepszych projektów (po 3 reprezentujący szkoły gimnazjalne i 3 reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne) zostaną zaproszeni do ścisłego finału. Ich zadaniem będzie przekonanie Komisji Konkursowej, że to właśnie na ich pomysł warto zagłosować. Dodatkowo finaliści zmierzą się z quizem wiedzy na temat regionu, samorządności i partycypacji społecznej.

Nagrodami dla zwycięskich klas są:
- pierwsze miejsce – 2 000 zł,
- drugie miejsce – 1 500 zł,
- trzecie miejsce – 1 000 zł.

Finał akcji odbędzie się w grudniu 2016 r. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Lekcje Obywatelskie organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji PRAGMATIC Sp. z o.o.

Załączniki

Galeria zdjęć Lekcje Obywatelskie

data: 2016-11-02


Komentarze