Dzień Ochrony Środowiska

foto.Fotolia

5 czerwca w 100 krajach na całym świecie obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska.


Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Jak wskazują badania, większość ludzkości żyje w miastach. Coraz częściej betonowych i zatłoczonych, gdzie skrawek zieleni wydaje się być dobrem luksusowym. I mimo, że oczywistym wydaje się, że położone w mieście obszary zielone dobroczynnie wpływają na regulację jego mikroklimatu, uczestniczą w wymianie gazowej, produkują tlen, obniżają temperaturę powietrza i utrzymują w nim odpowiedni stan wilgotności, są na dodatek środowiskiem życiowym zwierząt i ptaków, a dla nas cenną przestrzenią do spacerów, rekreacji, rozrywki, działań edukacyjnych i zdrowotnych -  to pod zwartą zabudową i nowymi inwestycjami znikają pobliskie zieleńce, grodzi się lub ogranicza miejskie parki, a projekty nowych to najczęściej parki rozrywki. Prowadzone z rozmachem na terenach zielonych inwestycje niszczą lub zmieniają warunki siedliskowe, powodują obniżanie się wód gruntowych i choroby roślin.

5 czerwca jest zatem dniem, w którym przypomnienie o głównych problemach ekologicznych oraz poszukiwanie ich rozwiązań staje się sprawą wspólną. Każdy może przyłączyć się do obchodów na własną rękę. Zrewidować codzienne nawyki, sprawdzić, co można zrobić dla najbliższego otoczenia i wyjrzeć na swoje podwórko.

W Dąbrowie Górniczej np. Klub 4H w Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków oraz Koło Przyrodnicze w Szkole Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika ogłaszają Wielką Zbiórkę Elektroodpadów.

Elektroodpady to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE : sprzęt AGD duży i mały, sprzęt RTV i IT, elektronarzędzia, telefony, baterie i akumulatory, zabawki i sprzęt muzyczny, wszelkie urządzenia zasilane z sieci lub baterii.

 Wszystkie zawierają wiele szkodliwych substancji np. metale ciężkie. Dlatego powinny być poddane specjalistycznej utylizacji. Organizatorzy zbiórki oferują bezpłatne pozbycie się niebezpiecznych odpadów elektrycznych i elektronicznych i pomoc w ochronie środowiska naturalnego.

 


Źródło: portal EKO KALENDARZ

Galeria zdjęć foto.Fotolia

data: 2018-06-05


Komentarze