Napraw Sobie Miasto

Napraw Sobie Miasto / fot. Jerzy Rzechanek

Uczą innych, jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od własnego podwórka – nie zamierzają tego robić za kogoś. Projekty, które realizują, to m.in. Żywa Ulica (prototypowanie urbanistyczne), GOPgear (wyścigi realizowane przy użyciu różnych środków transportu publicznego), konferencja TEDxKatowice oraz Nasza Przestrzeń (działania angażujące mieszkańców w zmianę ich otoczenia). Odnajdują się poza konwencjami, w działaniu wspólnotowym, którego celem jest naprawa miasta. O tym jak to robią mówią Marcin Domański, Karola Stachowicz, Jakub Adamczyk i Magda Jochemczyk z Fundacji Napraw sobie miasto.

- Marcin, zacznijmy od Ciebie. Powiedz, kim jesteś i co tutaj robisz?

Marcin: Jestem Marcin, pseudonim "Doman". Na dworcu robię to co zwykle, czyli czekam na pociąg. Od zawsze interesuję się transportem. Dlatego tym właśnie tematem zajmuję się w Fundacji Napraw Sobie Miasto. To ważna działka, gdyż z komunikacji publicznej i dróg korzystają wszyscy mieszkańcy naszej aglomeracji. Zatem całkiem nieźle wpasowałem się z tematem.

- Na czym w takim razie polega twoja działalność?

M: Jak wiadomo ludzie muszą się przemieszczać, cenią sobie swój czas i zdrowie. Jak jednak zainteresować ich tematem transportu publicznego? Wraz z grupą młodych pasjonatów wpadliśmy na pomysł organizowania wyścigów środków komunikacji miejskiej. Wymyślamy trasę, termin i środek transportu, którym dany uczestnik wyścigu będzie musiał dotrzeć do celu. Do wyboru mamy samochód, rower, tramwaj, autobus i pociąg. Całość wyścigu relacjonujemy. W ten sposób nie tylko promujemy korzystanie z komunikacji publicznej, ale również dostrzegamy jej braki i niedociągnięcia.

- Karola, a jak zaczęła się twoja przygoda z fundacją?

Karola: Do fundacji trafiłam w styczniu 2016 r. dzięki projektowi "TEDx Katowice", czyli konferencji rozpowszechniającej idee warte rozpowszechniania. Od tego momentu realizuję się głównie poprzez organizację tego wydarzenia. Daje mi to bardzo dużą satysfakcję. Lubię robić coś dla ludzi.

- Gdybyś mogła opisać, czym tak dokładnie jest TEDx Katowice?

K: To spotkania z ciekawymi prelegentami-mówcami. To właśnie oni są największą wartością tego projektu. Dzielą się swoimi przeżyciami, doświadczeniami. Opowiadają o porażkach i sukcesach. Inspirują słuchaczy. Co ważne każda konferencja ma inny temat. Zatem czasami jest o zmianach społecznych, czasami o nowinkach technologicznych, a zdarzają się też takie wydarzenia, w których pokazujemy, że w Katowicach po prostu dużo się dzieje.

- Jakie są reakcje i przemyślenia uczestników tego wydarzenia?

K: Wspaniałe! TEDxKatowice inspiruje ich do działań. Dzięki temu przyłączają się do różnych organizacji, wymyślają własne projekty i je realizują. To właśnie Ci ludzie wprowadzają autentyczne zmiany w naszych miastach.

- Magda. Dawno, dawno temu była kraina, w której byłaś Ty…

Magda: Dawno, dawno temu - czyli jakieś cztery lata temu - znałam fundację głównie z działań realizowanych w Katowicach. Wiedziałam, że działają z mieszkańcami i dla mieszkańców. Wiedziałam, że działają bardzo mądrze…i pewnego pięknego dnia "Napraw Sobie Miasto" zrobiło nabór do "Miejskiej Szychty". Zgłosiłam się i zostałam wybrana do projektu dotyczącego transportu. Od tamtej pory wciąż działam w fundacji. Początkowo pracowałam popołudniami i w weekendy. Obecnie to już moja normalna praca. Moim obecnym projektem jest Żywa Ulica, czyli wprowadzanie tymczasowych instalacji, za pomocą których można pokazać jak powinno wyglądać dobrze skomponowane miasto. Zrobiliśmy już to w Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. Teraz trzeba poczekać na efekty.

- Kuba, a czym ty się zajmujesz?

Jakub: Z wykształcenia jestem urbanistą. Z ramienia Fundacji Napraw Sobie Miasto pracuję z mieszkańcami Bytomia nad zmianą ich najbliższego otoczenia.

- Dlaczego akurat Bytom?

J: Pochodzę z Bytomia, dlatego bardzo zależy mi na tym mieście i jego mieszkańcach. Poza tym to jest miejsce, w którym mogę się swobodnie realizować.

- Zatem na czym polega projekt, które realizujesz w swoim rodzinnym mieście?

J: Projekt ma za zadanie odmienić oblicze Bytomia. Dlatego wraz z mieszkańcami pracujemy nad zmianą jego postrzegania przez innych. Nie ukrywam, że to miasto z problemami. Warto jednak pokazać też jego pozytywne strony.

 

Galeria zdjęć Napraw Sobie Miasto / fot. Jerzy Rzechanek Napraw Sobie Miasto / fot. Jerzy Rzechanek

data: 2017-12-01


Komentarze