MotoRozmowy w Rybniku

MotoRockowisko w Rybniku

17 i 18 września 2016 r. miłośnicy gitarowego grania i motoryzacji spotkali się na MotoRockowisku w Kampusie w Rybniku. Byliśmy tam i my ze strefą Śląskie. Tu rozmawiamy. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, co mieszkańcy tego miasta myślą o swoim najbliższym otoczeniu.

Rybnik okazał się bardzo przyjaznym miastem. Chwalono go przede wszystkim za tereny zielone, piękny rynek i świetną komunikację miejską.

Adam z Rybnika: „Rybnik jest atrakcyjnym miastem. Odbywają się u nas Mistrzostwa Europy w żużlu. Ciekawym miejscem jest kompleks basenów Ruda. Sporo dzieje się też w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Mamy duże tereny zielone wokół Zalewu Rybnickiego”.

Łukasz z Rybnika: „Jako fotograf zachęcam do odwiedzenia naszych terenów. Jest tu wiele ciekawych miejsc, które odróżniają się od reszty Śląska np. bardzo fajne tereny w Jankowicach Rybnickich, tama w Wielopolu oraz samo centrum i rynek w Rybniku. Bliskość Ostrawy i Republiki Czeskiej to jest atrybut, który powinien być bardziej wykorzystywany na naszym terenie”.

Głównym problemem wg mieszkańców jest zanieczyszczenie powietrza.

Łukasz z Rybnika: „Problemem w Rybniku jest smog, miasto uważane jest za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Odejście od węgla to jest bardzo skomplikowana sprawa. Nie ma konkretnej wizji co po węglu, nie ma dyskusji między władzą, a mieszkańcami. Złoża się wyczerpują i coś na pewno trzeba zmienić”.

Ewa z Żor: „W mojej dzielnicy jest mnóstwo domków i wszyscy palą węglem w piecach, a czasem nie tylko węglem, bo zdarzają się, że palą plastiki. Zimą jest to bardzo odczuwalne. Jest smog, czuć wszędzie dym. Ludzie nie są zachęcani do bardziej ekologicznych rozwiązań. W Stanach w latach 80 wymyślono dom samowystarczalny. Nie mamy żadnego połączenia do zewnętrznych sieci energetycznych. Woda pozyskiwana jest z deszczówki i filtrowana. Nie trzeba takiego domu dodatkowo ogrzewać, nie trzeba do niego nic dostarczać z zewnątrz”.

Każdy z uczestników strefy mógł również wysłać pocztówkę z pozdrowieniami dla rodziny i znajomych, napisać kilka słów do Pana Marszałka, zagrać w śląskie memory, czy dowiedzieć się, czym zajmuje się Urząd Marszałkowski.

Kolejnym miejscem, w których pojawi się filmobus będzie:

  • Inscenizacja bitwy pod Mełchowem – 24 września 2016 r. w Mełchowie (okolice Lelowa),
  • Skarby z cieszyńskiej trówły – 25 września 2015 w Cieszynie.
Galeria zdjęć MotoRockowisko w Rybniku

data: 2016-09-20


Komentarze