Ruszył tramwaj Mogę zatrzymać smog

Tramwaj Mogę zatrzymać smog / fot. R. Kaźmierczak

15 października br. w stolicy regionu pojawi się nietypowy tramwaj. W otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu każdy pasażer dowie się, jak może zatrzymać smog. W ten niestandardowy sposób Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego kontynuuje zeszłoroczną kampanię informacyjną dot. przeciwdziałania niskiej emisji.

- Musimy uświadomić sobie, że to my trujemy, my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i wreszcie my możemy walczyć ze smogiem. Wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie – mówi Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego.

Od 15 do 18 października br. w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11. Natomiast od 19 do 21 października br. szczegóły dot. akcji będzie można poznać podróżując linią 24.

Zielony tramwaj pojawi się w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie. Na jego pokładzie każdy pasażer otrzyma pakiet informacji jak skutecznie walczyć z niską emisją.

Zarząd Województwa Śląskiego konsekwentnie podejmuje działania przeciwdziałające złej jakości powietrza. Od 1 września 2017 r. na terenie całego regionu obowiązuje uchwała antysmogowa. Została ona wprowadzona jako druga w Polsce.

Dodatkowo w celu podnoszenia świadomości w temacie niskiej emisji prowadzone są akcje informacyjno-edukacyjne. Do tej pory zrealizowano m.in. kampanię „Mogę zatrzymać smog”, partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe „Śląskie bez smogu”, akcję „List do sąsiada” czy ekologiczne Lekcje Obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podjęto również współpracę z Eko Patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, który w marcu br. przeprowadził badania zanieczyszczenia powietrza w ośmiu miastach województwa. Dodatkowo materiały informacyjne dotyczące walki ze smogiem i założeń uchwały antysmogowej pojawiły się w marketach budowlanych.

W tym roku działania skierowano również do najmłodszych mieszkańców regionu. Stąd na terenie województwa śląskiego wystawiane są spektakle teatralne pn. „Bajka o Księciu i złym smogu”. Ich podsumowaniem będzie przygotowywany właśnie antysmogowy pakiet edukacyjny.

Galeria zdjęć Tramwaj Mogę zatrzymać smog / fot. R. Kaźmierczak

data: 2018-10-15