Lekcje Obywatelskie w subregionie centralnym

Lekcje w Gimnazjum nr 20 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z subregionu centralnego województwa śląskiego zakończyły swój udział w Lekcjach Obywatelskich. Teraz pracują nad projektem oddolnej inicjatywy, która zostanie zgłoszona do konkursu „Nasz pomysł na Śląskie”.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnorodnością regionu pod względem geograficznym, kulturowym i historycznym. Dowiedzieli się jak funkcjonują samorządy w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa śląskiego) oraz jak budować potencjał lokalnej społeczności.

- "Trzeba tworzyć społeczeństwo ludzi, którzy mają świadomość i siłę zmiany. Trzeba uwierzyć w siebie i wykorzystać - ogromne dziś - możliwości. Zamiast spędzać czas przed telewizorem, warto wyjść do sąsiadów, porozmawiać, zintegrować się i pomyśleć, jak zmienić swoją małą ojczyznę" – mówi Maciej Zacher (Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca), który prowadził warsztaty partycypacyjne w ramach Lekcji Obywatelskich.

W zajęciach wzięli udział uczniowie:

- szkół gimnazjalnych:

  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu,
  • Gimnazjum nr 20 im. K. Miarki w Katowicach,
  • Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu,
  • Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach,
  • Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej,

- szkół ponadgimnazjalnych:

  • Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie,
  • V Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Katowicach,
  • Technikum nr 15 w Katowicach,
  • Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Katowicach,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15 im. St. Staszica w Sosnowcu.

Przedsięwzięcie ma na celu pogłębienie wiedzy młodzieży na temat funkcjonowania instytucji publicznych i samorządu, a ponadto pokazanie im, jak stworzyć realne inicjatywy oddolne, dając im przedsmak realnego zaangażowania się i wpływu na życie publiczne.

Lekcje Obywatelskie są organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji PRAGMATIC Sp. z o.o. w 20 gimnazjach i 20 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego regionu.

Galeria zdjęć Lekcje w Gminazjum nr 16 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Gminazjum nr 16 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Gimnazjum nr 20 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Gimnazjum nr 20 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Gimnazjum nr 20 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Technikum nr 15 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Technikum nr 15 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Technikum nr 15 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek Lekcje w Technikum nr 15 w Katowicach / fot. Jerzy Rzechanek

data: 2016-11-10


Komentarze