Lekcje obywatelskie o regionie

Lekcje obywatelskie o regionie
2016-10-03 - 2016-12-16
województwo śląskie

Od października 2016 r. ruszają lekcje obywatelskie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pedagogów oraz osoby aktywnie zaangażowane w realizowanie inicjatyw oddolnych. Do 14 października 2016 r. trwa rekrutacja szkół.

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z różnorodnością regionu pod względem geograficznym, kulturowym i historycznym, dowiedzą się jak funkcjonują samorządy w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa śląskiego) oraz nauczą się, jak skutecznie budować społeczeństwo obywatelskie.

Uczestnicy wezmą również udział w konkursie "Nasz pomysł na śląskie" i przygotują autorski projekt budżetu obywatelskiego (inicjatywy oddolnej), który będzie dotyczył spraw dla nich najistotniejszych. Autorzy sześciu najlepszych projektów (po 3 reprezentujący szkoły gimnazjalne i 3 reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne) zostaną zaproszeni do ścisłego finału. Ich zadaniem będzie przekonanie Komisji Konkursowej, że to właśnie na ich pomysł warto zagłosować. Dodatkowo finaliści zmierzą się z quizem wiedzy na temat regionu, samorządności i partycypacji społecznej.

Nagrodami dla zwycięskich klas są:
- pierwsze miejsce – 2 000 zł,
- drugie miejsce – 1 500 zł,
- trzecie miejsce – 1 000 zł.

Finał akcji odbędzie się w grudniu 2016 r. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Szkoły zainteresowane udziałem w lekcjach prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz wysłanie go na adres egebska@pragmatic.kielce.pl O udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń.

Lekcje Obywatelskie organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji PRAGMATIC Sp. z o.o. Zajęcia zostaną przeprowadzone w 20 szkołach gimnazjalnych i 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całego regionu.

Wszelkich informacji na temat akcji udzielają:

  • Katarzyna Orman z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji Pragmatic, tel. 41 368 76 22, email: biuro@pragmatic.kielce.pl
  • Magda Błaszczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, tel. 32 77 40 150, email: mblaszczyk@slaskie.pl

 

Załączniki

Galeria zdjęć Lekcje obywatelskie o regionie

data: 2016-10-07