Festiwal z ikrą …i literaturą

Chodnikowa Akcja Literacja fot. W. Troszka

W Rybniku trwa w właśnie Festiwal z Ikrą. W jego ramy wpisują się ciekawe inicjatywy literackie. Na chodnikach w przestrzeni miasta pojawiają się cytaty z fraszek. Na miłośników sztuki słowa czekają też ciekawe spotkania.

W ramach Chodnikowej Akcji Literackiej w przestrzeni miasta pojawiły się cytaty z fraszek Jana Sztaudyngera i rybnickiego twórcy Wiesława Sienkiewicza. Teksty zostały naniesione za pomocą farb akrylowych w sprayu. Spacerując po mieście, m.in. w okolicach kampusu, parku tematycznego, deptaka, Placu Jana Pawła II czy strefy Juliusza, przeczytamy m.in. cytaty:

  •  „Mówię. Krzyczę. Piszę. Czy warto było mącić ciszę?” (Jan Sztaudynger)
  • „Ślązaczki rozwiązały  kwadraturę koła, wypiekając wspaniały kwadratowy kołacz” (Wiesław Sienkiewicz)

Naniesieniem tekstów zajęli się członkowie nieformalnej grupy literackiej Rybnik Czyta, pomysłodawcy akcji.

W ramach Festiwalu z Ikrą dla amatorów sztuki ciekawą propozycję stanowić będzie pierwsze wydarzenie z zaplanowanego comiesięcznego cyklu "Spotkania nie z tej ziemi - Ola Klich zaprasza". W piątek, 8 września (godz. 18.00, Strefa Juliusza) gościem zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej będzie Wojciech Orliński, pisarz, bloger, dziennikarz, autor słynnej biografii Stanisława Lema, który  wyjaśni duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. 

W Festiwal z Ikrą wpisuje się także projekt kulturalny „Słowem w twarz”. Inicjatywę tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, a każde organizowane w ramach cyklu wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa. W niedzielę, 10 września, na Placu Jana Pawła II stanie scena, na którą o godzinie 18:00 wyjdą młodzi artyści, którzy zaprezentują swoje umiejętności, przedstawiając artystycznie czym dla nich jest podróż.

Źródło: https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/festiwal-z-ikra-i-literatura/

Czy podobne inicjatywy są w innych miastach regionu? Skomentuj!

Galeria zdjęć Chodnikowa Akcja Literacja fot. W. Troszka

data: 2017-09-08


Komentarze