Bytomskie godki

Śląskie. Tu rozmawiamy w Bytomiu

Ponad 30 organizacji pozarządowych działających w Bytomiu zaprezentowało się podczas I Międzynarodowych i XII Bytomskich Dni Organizacji Pozarządowych. Rynek zapełnił się fantastycznymi ludźmi, którzy odwiedzali również strefę Śląskie. Tu rozmawiamy.

Wielu z nich postanowiło opowiedzieć nam historię swojego miasta.

Andrzej z Bytomia: „Bytom to jest miasto niesamowite, z 760-letnią tradycją, z prawami miejskimi, ze wspaniałym układem architektonicznym i piękną starówką. Mamy przepiękne obiekty poindustrialne, z „7 cudów województwa śląskiego” - 4 znajdują się w Bytomiu. Mamy elektrownię Szombierki czy szyb „Krystyna”. Miasto jest świetnie skomunikowane „szyną””.

Podkreślano też problemy, które pojawiły się po zamknięciu zakładów przemysłowych.

Mirek z Bytomia: „Miasto jest zaniedbane, zniszczone, niedoinwestowane. Brakuje ścieżek rowerowych, szczególnie „z miasta do miasta”, np. do Rudy Śląskiej. Stan techniczny dróg jest zły, dojazd do Szombierek szczególnie. W okolicach szpitala nr 2 brakuje parkingów dla mieszkańców. W mieście jest problem z bezpieczeństwem, jest dużo bójek. Ostatnio na rynku zginął młody chłopak. Brakuje monitoringu, dozoru całodobowego. Jedna osoba mogła zapobiec tej tragedii. W mieście nie dba się o czystość, widać pełno śmieci na ulicach”.

Tomasz z Warszawy (kiedyś z Bytomia): „Ten region jest pomijany, jak mało który w naszym kraju. Pochodzą stąd nobliści, którymi można by się szczycić, robić dedykowane im ścieżki edukacyjne. Należy edukować młodzież, skąd są i dlaczego tu są, wtedy prawdopodobnie nie byłoby migracji ze Śląska, zupełnie inaczej podchodziłoby się do pracy i do ludzi, którzy ją wykonują. Jedynym kierunkiem dla województwa jest odejście od węgla”.

Każdy z uczestników strefy mógł również wysłać pocztówkę z pozdrowieniami dla rodziny i znajomych, napisać kilka słów do Pana Marszałka, zagrać w śląskie memory, czy dowiedzieć się, czym zajmuje się Urząd Marszałkowski.

Kolejnym miejscem, w których pojawi się filmobus będzie:

  • MotoRockowisko w Rybniku – 17-18 września 2016 r.
Galeria zdjęć Śląskie. Tu rozmawiamy w Bytomiu

data: 2016-09-14


Komentarze